Odsherred Kommunes våbenskjold med solvognen og vandet som centrale motiver.

Med en samlet placering som nr. 84, rykkede Odsherred 7 pladser op i Erhvervsklimamålingen for 2019.

 

Rykker 30 pladser på information og dialog.

 

Den netop offentliggjorte erhvervsklimaundersøgelse fra Dansk Industri, giver igen i år Odsherred Kommune en samlet placering i bunden af tabellen. Det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende.

Dog vil vi gerne gøre opmærksom på, at på spørgsmålet om kommunes image er Odsherred rykket 16 pladser op fra 79. til 63. plads. Og på spørgsmål om tilfredshed omkring information og dialog med kommunen er Odsherred rykket 30 pladser fra en 93. plads til en 63. plads.

Det fortæller os at udviklingen på den del går i den rigtige retning. Så tillykke med det og fortsæt de gode takter dér.

I Odsherred Erhvervsforum arbejder vi forsat med vækst og udvikling i betydningen af bedre indtjening og flere arbejdspladser. Vi har til stadighed fokus på den gode dialog med Odsherred Kommune.

43 besvarelser danner grundlag for undersøgelsen i Odsherred og repræsenterer 997 arbejdspladser.

Link til undersøgelsen – https://www.danskindustri.dk/globalassets/lokalt-erhvervsklima/kommuneark/kommuneark_odsherred.pdf

 

 

Husk, at vi altid har mange spændende arrangementer – se her

© Odsherred Erhvervsforum – kom til møde her

Like os på Facebook

Følg os på LinkedIn