– Et eksempel på hvordan Odsherred Erhvervsforum skaber værdi for sine medlemmer.
Foreningen Lyngvejstreetfood ønsker at etablere et Streetfood på den tidligere Strandlystgrund. Foreningen blev etableret i 2022 med Lars Kubert som foreningsformand. Der var modstand i lokalområdet og i kommunen, da de tidligere ejere ikke havde overholdt de tilladelser, som de havde fået.
Formålet med den nye forening var at skabe en god madoplevelse for både indbyggere, landliggere og turister. På streetfoodmarkedet vil der blive spillet afdæmpet loungemusik og foreningen vil lave arrangementer/temaer med lokale aktører. Odsherred Erhvervsforum blev bedt om at være behjælpelige med at få processen løbet i gang. Vi afholdte møder med arkitekt, foreningen og kommunen.
Sæsonen skulle starte op påske 2023. På grund af naboklager omkring landzonetilladelse og kommunens behandling blev sagen anket til Planklagenævnet og havde opsættende virkning. På grund af den lange behandlingstid i klagenævnet, så åbnede foreningen i stedet for i den gamle Aldi-bygning i Vig.
Planklagenævnet afviste klagen og processen blev igangsat for at åbne i 2024. Da alle var enige om at alt skulle ske efter regler blev trafikregulering, P-pladser, lugtsener, stadeplacering, spiseområder, toiletter, affald etc., blev vendt med kommunen i samarbejde med foreningen, arkitekten og Odsherred Erhvervsforum.
Det lykkedes at åbne i 2024 med succes.
